Peugeot 607 2.2i - Féline Titan

Inteligens Multiplex Rendszer (MII)

Jöhetnek a kanyarok, a meredek emelkedők és a váratlan forgalmi akadályok

2017. július 08. - FélineTitan

Az MII intelligenciával felruházott autó nem más, mint a vezető személyéhez való alkalmazkodás legélvezetesebb formája. Egy 24 számítógépből álló hálózat, amely folyamatosan figyel a kényelemre, a biztonságra és a környezetre, azaz biztosítja a vezetés zavartalan élvezetét. Átveszi a parancsot a vezetőtől, elemzi az útról érkező információt, és kapcsolatot tart az autó különböző részei között (a motorral, a felfüggesztéssel, az erőátvitellel, a fékekkel és egyéb rendszerekkel), pontos utasításokkal irányítva őket. Az eredmény: a vezető, az autó és az út tökéletes harmóniája. Az MII rendszer kitűnő példája annak, hogy a technika milyen élvezetessé teheti az utat.

 

  • BSI (Boîtier de Servitude Intelligent) Intelligens Kiszolgálóegység

    Ez az MII (Intelligens Multiplex Rendszer) központi egysége. Az MII hálózata 24 számítógépből áll, amelyeket egyetlen közös, multiplex rendszerben kötöttek össze, hogy integrált felügyeletet gyakoroljon a jármű számos egysége (motor, erőátvitel, úttartás,kiegészítők) és a kényelem, valamint az aktív, illetve passzív biztonság tényezői fölött. A jelek továbbítása a multiplex technika révén egyetlen vezetéken át történik, ami lehetővé teszi a vezetékek és csatlakozások számának csökkentését. A rendszer rendkívűl érzékeny reagálása javítja a jármű valamennyi viselkedési tulajdonságát.
     
  • ESP (Electronic Stability Program) Elektronikus stabilitás program

    Az ESP-nek négy rendszere van, amelyek együtt működnek a jármű folyamatos, tökéletes, stabilitása érdekében. A REF (elektronikus fékerőszabályzó rendszer) a jármű terhelése és tapadási viszonyai függvényében kiegyenlíti a fékező nyomást a négy kerék között.
    Az ABS (anti-lock braking system = blokkolásgátló rendszer) megakadályozza a kerekek blokkolását, folyamatosan biztosítva a vezető számára a jármű irányítását. Az ASR (acceleration slip regulation system = kipörgés gátló rendszer) a tapadás megszűnése esetén meggátolja a kerekek megcsúszását és a jármű megpördülését. Végül a CDS (Cotrole Dynamique de Stabilité = dinamikus stabilitást szabályozás) a járművet minden körülmények között egyensúlyban tartja az úttartás fizikai lehetőségein belül. A jármű hátsó ülése alatt elhelyezett érzékelő lehetővé teszi a jármű aktuális útvonalának a vezető szándékával való összehasonlítását. Amennyiben jelentős különbség áll fenn (túlkormányozottság vagy alulkormányozottság), a rendszer fékez egy vagy több kereket, és ha szükséges csökkenti a motor nyomatékát a jármű pályájának korrekciója érdekében. 

  • Légzsákok

    A vezető- és utas oldali légzsákokon kívül, amelyek frontális ütközés esetén nyújtanak, az oldalsó légzsákok védik az első utasok törzsét és nyakát. Az ún. függönylégzsákokat az oldalablakok mellet helyezik el az első és hátsó ülésen ülő utasok fejének védelme érdekében.

  • Elektronikus vezérlésű, változó lengécsillapítás*

    Az elektronikusan szabályozott, változó csillapítású lengéscsillapítók mérföldköveket jelentenek a járművek kényelme és menettulajdonságai tekintetében. Kilenc különböző csillapítási függvény szerint képesek működni, az első és hátsó felfüggesztés külön szabályozásával. Ha az első felfüggesztés érzékelője gödröt észlel az úton, jelet küld a hátsó felfüggesztésnek. A hátsó felfüggesztés így képes elnyelni azt a lökést, amelyet az utasok erősen éreznének.

  • Nyomásérzékelő a gumiabroncsokban

    A gumiabroncs nyomásának csökkenése veszélyes lehet. Eredményezheti az üzemanyag fogyasztás növekedését éppúgy, mint az úttartás jelentős csökkenését, illetve fékezéskor, vagy defekt esetén a stabilitás elvesztését és a baleset kockázatának megnövekedését. A valamennyi kerékben elhelyezett érzékelők jelentik az MII-nek a nyomás csökkenését. A vezetőt hangjelzés és üzenet figyelmezteti. (alacsony abroncs nyomás vagy defekt)

  • HDi motor részecskeszűrővel (FAP)**

    A Peugeot 2.2 l-es részecskeszűrős (FAP) HDI motor technológiája forradalmasítja a környezetvédelmet. A részecskeszűrő elkülöníti a részecskéket és visszatart minden olyan maradványt, amely fekete füstöt okoz. Az MII újra és újra teljesen regenerálja ezt a szűrőt, megsemmisítve a visszatartott részecskéket. A Peugeot 2.2 l-es HDi/FAP motor részecske emissziója a méréshatár alá csökkent.  Ezzel az új 2.2l-es HDI/FAP motorral a Peugeot a világ egyik legtisztább motorját állította elő.

  • Automata fényszóróbekapcsolás

    Amint elkezd sötétedni, (napnyugta, alagútban történő haladás, garázs stb) az MII automatikusan bekapcsolja a tompított fényszórót. A rendszer össze van kötve az esőérzékelővel is, hogy folyamatos eső esetén az ablaktörlőlapátokkal egyidejűleg a fényszórót is automatikusan bekapcsolja. Felügyeli a belső világítás szintjét is, és szükség szerint változatja a kijelzők megvilágítási fényerejét. Így a vezető teljes figyelmét a vezetésre összpontosíthatja.

    peutech_02.jpg

 A brosúra ezeket a dolgokat kiemelve akarta csalogatni egykor a vásárlókat, és bár engem a FAP és az elektronikusan vezérelt lengéscsillapító nem érint, minden más megtalálható a többi modellben. A motorblokk az MII egyik legfőbb eleme, bár a részecskeszűrős HDi motor eredményes működéséhez nem törvényszerű a gyors rendszerbusz. Meglepőnek tűnik, de éppen a fényszabályozás terheli meg a legjobban a rendszerbuszt. Össze van kötve ugyanis az esőérzékelővel, szabályozza a belső világítást, szükség esetén a kijelzők fényerejét.

A korábbi modellekben több, mint két kilométer kábel kötötte össze az érzékelőket és a központi egységet a műszerfallal. Több mint hatéves fejlesztés eredményeképp felfedezték a spanyolviaszt: az érzékelőket és az értük felelős mikrokontrollereket a CAN buszra integrálták, míg az irányító számítógépek és a fedélzeti komfortberendezések a VAN-ra csatlakoznak.

Az elsô példányok már 1994-ben legördültek a futószalagról, ezer Citroen XM-en tesztelték a technológiát. Ezután az egész fejlesztés eredményét saját márkanév alatt védették le. Függetlenül attól, hogy saját szabadalomról van szó, vagy adaptálták a technológiát, a hatás nem maradt el. Az egyszerű és irányított kábelezés következtében a rendszer a korábbiaknál sokkal érzékenyebben reagál, és sokkal jobbak a jármű menettulajdonságai.

A fentieken kívül a Multiplex Rendszer felügyeli az opcionális fedélzeti navigációs rendszert, a karbantartás esedékességét jelző műszert, a visszapillantó tükröt, a működésellenőrző kijelzőt. Olyan luxusszolgáltatásokat is hozzárendeltek, mint a sebességfüggő rádió hangszabályozás vagy éppen a memóriával ellátott vezetőoldali ülésállítás.

A bejegyzés trackback címe:

https://607titan.blog.hu/api/trackback/id/tr2612647881

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása